Početna strana > Hronika > Delta drugi put za sedam dana zatražila odlaganje višemilionskih projekata
Hronika

Delta drugi put za sedam dana zatražila odlaganje višemilionskih projekata

PDF Štampa El. pošta
subota, 11. april 2009.

Beograd, Ljubljana, Banja Luka -- Kompanija “Delta holding”, drugi put je za sedam dana zatražila odlaganje realizacije višemilionskih projekata u regionu zbog ekonomske krize.

Najveća srpska privatna kompanija je najpre tražila odlaganje uplate za izgradnju tržnog centra u Ljubljani, da bi i od Vlade Republike Srpske tražila produženje roka za kupovinu kapitala u robnoj kući “Boska”.

Odlaganje izvršenja obaveza za dva velika projekta pokazuje i koliko je ekonomska kriza uticala na poslovanje “Delte”.

Konzorcijum "Delta-Zekstra" zatražio je od Vlade Republike Srpske produženje roka za izvršenje obaveza iz ugovora o kupovini robne kuće "Boska" u Banjaluci.

To je drugi slučaj u poslednjih sedam dana da kompanija najbogatijeg Srbina Miroslava Miškovića traži odlaganje posla.

Taj konzorcijum prošle godine je za tri miliona evra kupio 58 odsto kapitala "Boske" i obavezao se da će uložiti još 40 miliona.

Kompanija sada traži prolongiranje plaćanja za tri meseca, o čemu će njeni predstavnici razgovarati sa Vladom u Banjaluci sledeće nedelje.

Konzorcijum, međutim, traži da i pre konačnog rešenja njihova roba bude na policama, što za ministra trgovine RS Predraga Gluhakovića nije problem.

“Da roba uđe, da radnici imaju šta da prodaju, ali da roba bude isključivo pod nadzorom konzorcijuma ‘Delta-Zekstra’. Neko ko bi uložio milion maraka za izmirenje ličnih dohodaka, a da nije siguran da će rešiti ovo pitanje, ne bi sigurno ulazio u ovo“, kaže Gluhaković.

Računi Banjalučke robne kuće su blokirani, a police u prodavnicama prazne, a zaposleni su nedavno štrajkovali zbog neisplaćenih ličnih dohodaka.

Njihovi problemi bi uskoro mogli da budu donekle rešeni, jer je “Delta”, uz zahtev za odlaganje, navela i da je spremna da isplati zaostale bruto plate za prva tri meseca ove godine, što je za predstavnika "Boske" Branka Gostića tračak nade da “Delta” neće odustati od posla.

“Ja sam siguran da je svim radnicima svaka pomoć dobrodošla i bio bih presrećan da ispoštuju sve što je dogovoreno“, kaže Gostić.

“Boska” nije jedini primer da je finansijska kriza dosta uticala na poslovanje “Delte”. Početkom nedelje, Miroslav Mišković je od gradonačelnika Ljubljane tražio produženje roka za uplatu rate od 19 miliona evra za izgradnju nekoliko stotina miliona evra vrednog tržnog centra.

“Delta” je juče saopštila da nije odustala od tog projekta, ali je predložila da se zbog ekonomske krize odloži ta investicija.

Predstavnici “Delte” za B92 danas nisu želeli da govore o odlaganjima projekata u regionu.

Novinar hrvatskog ekonomskog magazina “Lider” Krešimir Raguž, koji je pisao o poslovanju Miškovića u regionu, kaže da su vesti iz ove nedelje samo pokazatelj u kolikim dugovima je “Delta”.

“’Delta’ je evidentno u velikim dugovima. Pre nekoliko dana kako sam saznao, ona je iz Slovenije dobila upozorenje da, ukoliko ne podmiri dugove koje ima vezano za izgradnju tržnog centra u Ljubljani, zapravo ostaje bez projekta u koji je jako puno uložila”, objašnjava on.

“Deltine druge akvizicije u regiju takođe ne idu dobro. Jasno je da postoje takvi primeri i u Hrvatskoj da se preduzetnici tog tipa, takvog profila obraćaju vladi za pomoć, rekao bih čak ucenjuju“, ocenio je Raguž.

Hrvatski “Lider” piše da je ekonomska kriza uticala na to da javnost sazna da je dug "Delte" 750 miliona evra.

Krešimir Raguž kaže da eventualno propadanje firmi, kao što su “Delta” i “Agrokor” Ivice Todorića, mogu duboko da pogode i Srbiju i Hrvatsku.

“Opasnost je enormna. Mi već godinama upozoravamo na to da država koja je sebi dozvolila takvu jednu duboku zavisnost od privatnih preduzetnika na taj način neminovno ugrožava svoju stabilnost inače, a posebno sad u vreme krize”, upozorava Raguž.

“’Delta’ će, kao i slične kompanije koje su sponzorisane od strane država, najverovatnije opstati. Pravi razmeri štete koja će pri tom nastati, nažalost ,videće se kasnije”, smatra on.

Miroslav Mišković je prošle godine, sa imovinom vrednom 2,8 milijardi dolara, uvršten na Forbsovu listu najbogatijih.

Svetska finansijska kriza uticala je na smanjenje tog bogatstva, pa će sad, kako piše hrvatski lider, najverovatnije razmišljati i o prodaji dela svoje kompanije.

U svim “Deltinim” firmama sada je zaposleno oko 25.000 ljudi.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner